Meglátjátok: az Apple újra a teremtő szerepében tetszeleg majd.
Nem véletlen, hogy a Samsung és más gyártók már lassan egy éve kihozták az okos-óra modelljüket. Sőt tulajdonképpen már évek óta létezik ilyen, gondoljunk csak a SonyEricsson próbálkozásaira. De amint kijön az iWatch, mindenki azt akarja majd.
Egy sikeres termékbevezetésnek három módszere van. Az első, ha kitalálunk valamit, amire az embereknek tényleg szükségük van. A második, ha nemlétező igényt alakítunk ki és a saját termékünkkel elégítjük ki azt. (Ez a „mosógépvédő vízlágyító”, de erről majd később.)
És a harmadik módszer.
Hagyjuk, hogy más vezesse be, más küszködjön az elfogadtatásával, majd mi megcsináljuk ugyanazt, jobban, szebben és a legújabb technológiát használva. Jó időben, jó helyen és zseniális marketinggel.
Valami ilyesmit csinál az Apple szinte minden korszakalkotó termékénél. Azzal a különbséggel, hogy még el is bírja hitetni velünk, hogy tulajdonképpen ők találták ki eredetileg. Higgyétek el, lesz olyan korosztály, akik már úgy fognak emlékezni, hogy az érintőkijelzős okos-telefonoknak az iPhone volt az őse, az volt az első.
Az iPod feltalálása előtt is hallgattam zenét útközben.
Az utolsó mp3 lejátszóm a Sony egyik terméke volt. Már kijelzővel és tekergetős vezérlőkkel. Iszonyúan jól szólt, hangosan és tisztán, remek gyári fülhallgatóval. Volt valami program, amivel a zenéket lehettet rakosgatni rajta, de alapvetően csak simán egérrel felhúztam rá a dolgokat, oszt jó napot.
Aztán megvettem életem első iPod –ját, megjegyzem háromszor annyiért, és azonnal agyvérzést kaptam az iTunes működésétől. Aztán persze megszoktam, és a zene szépen is szólt rajta, szóval egy remek termék volt. De nem volt más, mint egy szép, jól működő és trendi mp3 lejátszó, baromi drágáért. Most pedig úgy gondolunk rá, mintha az iPod előtt a zenehallgatás sötét középkorában éltünk volna.
Ugyanezt éreztem a telefonok terén is.
Az iPhone előtt is léteztek okos-telefonok.
A Nokia Symbian szériája a maga korában igenis kiszolgálta az igényeket. Az Android oprendszer is már bontogatta a szárnyait és az érintőkijelző is létezett már bőven. Aztán jött az iPhone és az Apple kijelentette, hogy feltalálta az operációs rendszerrel rendelkező, érintőkijelzős okos-telefont.
Mi pedig elhittük neki. És bevállaltuk a láthatóan felülárazott terméket, a mai napig komoly kompromisszumokkal. Igen, a mai napig hiányoznak olyan funkciók, melyeket évekig megszoktam a Nokiánál, (pl.: a csengőhang profilok). Az Android telefonokon évek óta létezik olyan funkció, melyet az IOS 7 hozott csak be. Bárhol, bármikor találok mikroUSB töltőt, hiszen azt adnak szinte minden telefonhoz, fényképezőgéphez vagy bármihez, de egy iPhone töltő szerzése már komolyabb feladat.
Mégis az iPhone –t tekintjük minden telefon ősanyjának, mindent ahhoz mérünk, mindent azzal hasonlítunk össze. És nem lesz ez másképp az okos-óra, majd az okos-szemüveg és az okos-akármi termékeknél is.
Az Apple hagyja, hogy a többi gyártó fejlesztgesse csak a sajátját. Utána begyűjtik a hibákat és megcsinálják talán jobban és szebben, talán csak másképp, de mindenképpen iszonyú drágán.
És az annyira jó lesz, hogy mostantól ők találták ki. Legalább is ezt hisszük majd.
(kép forrása: saját photoshop, neten talált képekből)